Navigation and service

Fed­er­al Min­is­ter of Fi­nance Olaf Scholz

Olaf Scholz, born in Osnabrück, Germany, on 14 June 1958, married

Year

Education and professional career

1977

Graduated from secondary school in the Rahlstedt neighbourhood of Hamburg
1978 - 1985Studied law

since 1985

Qualified as a lawyer

1998 - 2001

Member of the German Bundestag

May 2001 - October 2001

Interior minister of the city-state of Hamburg

2002 - 2011

Member of the German Bundestag

2005 - 2007

First Parliamentary Secretary of the Social Democratic Party of Germany (SPD) parliamentary group in the Bundestag

2007 - 2009

Federal Minister of Labour and Social Affairs

2009 - 2011

Deputy chair of the SPD parliamentary group in the Bundestag
November 2009 - February 2018Deputy chair of the SPD
2011 - 2018Mayor of Hamburg
February 2018 - April 2018Acting chair of the SPD
since March 2018Federal Minister of Finance
since April 2018Deputy chair of the SPD

Share and print page